18 Mayıs 2017 Perşembe

BLW nedir?Nasıl uygulanmalıdır?


          BLW artık Türkiye'de de bir çok anne tarafından tercih edilmeye başlayan, hatta gün geçtikçe sayısı hızlı bir şekilde artan bir ek gıdaya geçiş yöntemidir.İngilizce açılımı Baby Led Wearing yani bebek önderliğinde ek gıdaya geçiş.

          Blw serüveni biraz yorucu, biraz stres dolu (panik anneler için) ama bir o kadar da tatlı bir dönem. Bebeğin ek gıdaya geçmeye hazır olduğu 6. aydan itibaren başlıyor. Bebeğin kendi başına oturabiliyor olması gerekiyor.

blw türkiyenin hazırladığı grafik

           Öncelikle ilk ek gıdaya geçişte tadım günleri başlıyor.Bebeğinizin hangi ayda olduğuna göre yiyebileceği ürünleri, buharda pişirme yöntemi ile pişiriyorsunuz. Bebeğin elinde dağılacak kadar yumuşak ve ağzında yumuşatamayacağı kadar sert olmamalı.İlk olarak devreye 3 gün kuralı giriyor.
         
             3 Gün Kuralı nedir?
             
               Bebeğiniz, ilk defa tadacağı gıdaya karşı allerjik reaksiyon gösterebilir.Sindirim sistemini etkileyen alerjilerin kendini 72 saatte göstermesi sebebi ile 1 gıda 3 gün bir yada 2 öğünde tattırılmalıdır. Farklı gıdaları  aynı gün içerisinde tadım listesine koyarsanız, hangi gıdanın bebeğinize allerji yaptığını bulmanız zorlaşacaktır.

              BLW yönteminde kesinlikle püre, lapa gibi karışımlara yer yok!!! Birde biberona da yer yok Benim yaptığım hatayı siz yapmayın olur mu?

                BLW yönteminde kesinlikle bebek zorlanmamalı. Sizin gözetiminiz altında kendi haline bırakılmalıdır.Bebeğinizin kendini tanıması için ona izin verin. İlk zamanlarda öğürme refleksleri fazlası ile olacak. Endişelenmeyin. Sadece küçük dokunuşlar ile ona yardımcı olun.

             Babaannelerimizin "önüne koyardım yemeği döke saça yerdi." yöntemi ile hemen hemen aynı yöntem :-)
           İlk kızımda bende öyle yapardım. Bu yöntem sayesinde arkadaşlarım ellerinde tabak bebeklerinin peşinde koşarken, ben kızımla oturup yemeğimi yerdim.
           Şimdi esra liva bebek 8. ayına girmek üzere. Beni ne kadar zorlasa da esra liva da bir BLW bebeği adayı.

          Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ona destek olun Neler başardığını gördükçe mutlu olacaksınız.
     
         Sevgi ile kalın.
       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder