13 Temmuz 2015 Pazartesi

RAMAZAN VE FESHANE

          11 ayın sultanı Ramazan ayı ha geldi, ha gelecek derken geçti bile.

          Ramazan ayı hep bana gelecek olan birinin özlemi gibi gelir. Bekleriz, çok bekleriz geldiği zaman her yer bayram yeri olur. o manevi duyguyu başka hiç bir ayda yaşayamayız. Sayılı zamanı olan birinin gitme vakti kadar da çabuk gelir sonu.

          O yüzden dolu dolu yaşamak gerek pişman olmamak için. Ramazan ayında bazı yerler vardır maneviyatı yüksek olan. Bunlardan biri de Eyüp te bulunan Eyüp Sultan Hazretleri nin kabristanıdır.
Havası, maneviyatı o kadar başkadır ki kendinizi çok başka, çok huzurlu hissedersiniz. Biz Ramazan ayı dışında da gitmeyi çok seviyoruz. İmkanı olan herkesin en az bir kere görmesini tavsiye ederim. Ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlayabilirsiniz.

      Birde Eyüp e gittiğinizde hemen Haliç in kenarında Feshane'ye de uğramanızı tavsiye ederim. Ramazan ayı orada da  çok farklı yaşanıyor. Hem çocuğunuzun, hem kendinizin bir arada geçirdiği vakitten hoşlanacağı nadir yerlerden biri.Eski ramazanlar hala yaşatılmaya çalışıyor ve bu çok mutlu ediyor insanı.
        


         Mehteranlar da ayrı bir güzellik unsuru


            İftarınızı açabileceğiniz,sahur yapabileceğiniz, Haliç e karşı çayınızı  yudumlayabileceğiniz  mekanlar da mevcut.  (Haliç eskiden pisti. şimdi  kokmuyor ve tertemiz merak etmeyin :-) )


        Çeşit çeşit yiyecek, içecek, eğlence, kitap, oyuncak standları da keyfinize keyif katmanızı sağlıyor.


    Çocuklar hacivat-karagöz gösterilerine büyük ilgi gösteriyor. (bende çok seviyorum :-) )

              Tavsiye ediyorum. Mutlaka imkanınız varsa gidin, görün, hatta mümkünse iftar ve sahurunuzu da yapın.Gidilesi görülesi yerlerden bir tanesi.

4 yorum:

 1. Ah ah bu sene de gidemesen geçti Ramazan :( seneye beraber mi gitsek :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel fikir beraber gidelim. Bu yıl bende pek gidemedim. Geçen yıllarda ramazan ayı 30 gün ben 15 inde ordaydım. :)

   Sil
 2. Ramazan ramazan dedik o da bitti Rabbim seneyede görmeyi nasip eder inşallah

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Inşallah canım ama seneye daha çok gidicez tamam mı :)

   Sil